روش تشخیص تاریخ انقضای محصولات

0
152
روش تشخیص تاریخ انقضای محصولات

چگونه تاریخ انقضای محصولات را تشخیص دهیم

وقتی برای سلامتی پوست، مو، میکاپ و زیبایی سراغ خرید یک محصول می‌روید، کافی است توجهی به تشخیص تاریخ انقضای محصولات نداشته باشید تا خیلی زود متوجه عواقب خرید نا آگاهانه خود شوید.  شما یک شیر فاسد را نمینوشید؛ قطعا هرگز کیک یا ساندویج آماده‌ای که تاریخ مصرف آن گذشته را هم نمی‌خورید اما اغلب توجه کافی به تاریخ انقضای محصولات موجود در قفسه آرایشی بهداشتی  خود ندارید.  اما کافی است عواقب استفاده از محصولات تاریخ گذشته را بدانید تا خیلی زود برای بررسی تاریخ انقضای لوازم آرایشی و بهداشتی خود اقدام کنید. اگر نمیدانید که چطور باید تاریخ انقضای این محصولات را تشخیص دهید، در این مقاله مرحله به مرحله انواع روش های تشخیص تاریخ انقضای محصولات را به شما آموزش خواهیم داد. همراه ما باشید.

چرا باید روش تشخیص تاریخ انقضای محصولات را بدانیم؟

محصولات آرایشی بهداشتی درست مثل تمام محصولات مصرفی دیگر، تاریخ مصرف مشخص و محدودی دارند. شاید چندان به این که تاریخ انقضای رژ لبتان گذشته اهمیت ندهید یا حتی سراغ این که بدانید تا چه زمانی می‌توانید از این محصول آرایشی استفاده کنید هم نروید، اما حقیقت این است که استفاده از محصولات تاریخ گذشته آسیب‌های بسیار زیادی در پی دارد.

عوارض استفاده از محصولات پوستی تاریخ گذشته

محصولات پوستی تاریخ گذشته ممکن است عوارضی مثل جوش و آکنه، لک های پوستی، خشکی پوست، حساسیت شدید پوست، خارش و التهاب و… داشته باشند. همچنین، پوست انسان بسیار آسیب پذیر است و محصولات تاریخ گذشته و فاسد پوستی ممکن است زمینه ساز عوارض بسیار خطرناکی مثل سرطان های پوستی نیز باشند.

عوارض استفاده از محصولات مراقبت از مو تاریخ گذشته

محصولات مراقبت ازمو که تاریخ انقضایشان به پایان رسیده ممکن است باعث خشکی کف سر، شوره، شکنندگی تارهای مو، بد حالت شدن مو، ریزش مو و … شوند. همچنین پوست سر شما، درست مثل پوست بدنتان در معرض آسیب می‌باشد و باید حسابی مراقبش باشید.

عوراض استفاده از لوازم آرایش تاریخ گذشته

لوازم آرایش با پوست صورت، چشم و دهان شما ارتباط مستقیم دارند. فکر میکنم بیان همین نکته کافی است تا بدانیم لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته می‌تواند حتی بیشتر از محصولات مراقبت از پوست و مو برای ما خطرناک باشد.

انواع روش های تشخیص تاریخ انقضای محصولات

1- تشخیص تاریخ انقضای محصولات وارداتی با لیبل وزارت بهداشت

این لیبل توسط وزارت بهداشت ایران برای محصولات خارجی وارداتی در نظر گرفته شده است و تمام اطلاعات محصول اعم از تاریخ انقضا و سری ساخت محصول( یا بچ نامبر یا همان لات نامبر محصول ) بر روی این لیبل نوشته شده است. پس کافی است برای تشخیص تاریخ انقضای محصول مورد نظرتان، به جزئیات این لیبل توجه کنید.

2- تشخیص تاریخ انقضای محصولات با بررسی بدنه محصول

برخی از محصولات ارایشی و بهداشتی بر روی بدنه یا جعبه ی محصول تاریخ انقضا یا تاریخ تولید به صورت چاپی یا حک شده درج شده است. این روش راحت ترین  و سریع ترین راه تعیین تاریخ انقضای محصولات میباشد. (اصولا اغلب محصولات آرایشی و بهداشتی 36 ماه تاریخ از تاریخ تولید تاریخ انقضا دارند)

3- تشخیص تاریخ انقضای محصولات با بچ نامبر یا لات نامبر محصولات

بچ نامبر یا لات نامبر هر محصولات یک کد منحصر به فرد است و نماد سری ساخت آن محصول و کارخانه تولید کننده و شرکت تحت لیسانس و تاریخ تولید و… آن محصول میباشد.

برای تشخیص تاریخ انقضای محصولات از روی بچ نامبر کافیست به یکی از دو سایت زیر مراجعه نموده و برند مورد نظر را داخل لیست برندها پیدا کنید و سریال بچ نامبر را داخل کادر مورد نظر وارد کنید مانند عکس های زیر

http://checkcosmetic.net/brands/fresh/

https://www.checkfresh.com/https://www.checkfresh.com/

لازم به ذکر است نام برخی از برندها داخل این سایت ها نیست برای تعیین تاریخ انقضای محصولات مذکور باید از روی بچ نامبر تاریخ تولید محصولات را چک کرد

برای این منظور یک مثال تصویری در پایین زده شده است.

با توجه به عکس بچ نامبر محصول شامل عدد و حروف میباشد

C78

در این حالت از راست به چپ عدد اول که اینجا 8 است نماد سال تولید محصول یعنی 2018 و عدد دوم نماد ماه تولید محصول یعنی برج 7 یا جولای میباشد. این محصول کرمپودر مک است که در تاریخ برج 7 سال 2018 تولید شده و از انجایی که کرم پودر شامل 36 ماه تاریخ استفاده ی بهینه است پس تا تاریخ برج جولای 2021 مهلت استفاده دارد. البته این روش روی اکثر برندها قابل اجراست اما از انجا که اصول نوشتاری تمام برندها مثل یکدیگر نیست همیشه پاسخگو نمیباشد.

نکته ی حائز اهمیت این است که از شروع سال 2021 برخی برندهای آرایشی در سامانه های  ذکر شده برای چک کردن بچ نامبر محصولات ثبت نام نکرده اند و با وارد کردن بچ نامبر محصولات ارور عدم تطابق یا تاریخ هایی بسیار پایین نمایش داده میشود. در این موارد میتوان به نماد استفاده از محصولات بعد از باز شدن درب آن اطمینان کرد و با خیال راحت از محصول مورد نظر بهره برد. نمونه ای از این نماد ها:

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید.