انواع فیکساتور آرایشی و بررسی کاربرد هر یک

0
127

تا به حال برایتان پیش آمده که ساعت‌ها از زمان خود را صرف آرایش کردن کنید و خوش و خرم به مهمانی بروید، اما بعد از چند ساعت کوتاه با یک آرایش پرتقالی، عرق کرده و ماسیده شده در آینه روبه رو شوید؟ خب علت این مشکل این است که شما آرایشتان را سر جای خود ننشانده‌اید! فیکساتورهای آرایشی برای بالا بردن ماندگاری آرایش ساخته شده‌اند و ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله، انواع فیکساتور را برایتان بررسی کرده و نحوه استفاده آنها را به شما آموزش دهیم.

فیکساتور چیست؟

اگر سری به فرهنگ لغت بزنید، خواهید دید که معنی کلمه فیکس به معنای ثابت کردن یا بدون حرکت کردن است و اسم فیکساتور هم از همین لغت گرفته شده است. فیکساتورهای آرایشی محصولاتی هستند که در آخرین مرحله میکاپ استفاده می‌شوند یک مکمل قوی برای آرایش هستند. این درست است که در میز آرایش قدیمی‌ترها چیزی به اسم فیکساتور وجود نداشت، اما مسلما اگر به آرایش‌ خود در عکس‌های قدیمی نگاه کنید، یک درخشندگی زننده چشمتان را خواهد زد. اما فیکساتور علاوه بر بالا بردن ماندگاری آرایش، از براق شدن، عرق کردن و روغنی شدن آن هم جلوگیری کرده و کمک می‌کند تا میکاپی مات و مخملی داشته باشید.

انواع فیکساتور آرایشی و بررسی کاربرد هر یک

فیکساتورهای آرایشی در سه نوع مختلف وجود دارند.

• پودر فیکس
• اسپری فیکساتور
• پودر بیک

اسپری فیکساتور:

اسپری فیکساتور محبوب‌ترین و سریع‌ترین نوع فیکساتور است که در آخرین مرحله میکاپ با فاصله مناسب روی صورت اسپری می‌شود. اسپری فیکساتورها بی‌رنگ هستند و بافت مایع دارند. به همین دلیل رنگ آرایش را تغییر نمی‌دهند و در هر نوع آب و هوایی، ماندگاری میکاپ را بالاتر خواهند برد. فیکساتورها از لحاظ ترکیبات تشکیل دهنده چند نوع مختلف دارند. یعنی شما می‌توانید بر اساس نوع پوستتان (خشک، چرب و…) فیکساتور مناسب پوستتان را خریداری کنید. مثلا اسپری فیکساتور مخصوص پوست خشک فاقد الکل است، اما در اسپری فیکساتور مخصوص پوست چرب از الکل استفاده شده است. بعضی از این اسپری‌ها دارای Spf یا همان ضدآفتاب هم هستند. اسپری فیکساتور علاوه بر بالا بردن ماندگاری آرایش از چرب شدن، آلوده شدن و جمع شدن مواد آرایشی در چین و چروک‌های صورت جلوگیری می‌کند. فیکساتورها در نوع مات و براق وجود دارند و می‌توان آن را روی تمام قسمت‌های آرایش، یعنی زیرسازها و آرایش چشم و رژ لب و… اسپری کرد.

چطور از اسپری فیکساتور استفاده کنیم؟

۱اسپری مناسب پوستتان را تهیه کنید. ۲اگر در فصول گرم سال هستید یک اسپری فیکساتور خنک کننده و ضد عرق بخرید اما برای فصول سرد سال از فیکساتور آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید.
۳قبل استفاده اسپری را به خوبی تکان دهید. ۴حالا اسپری را در فاصله ۱۵ الی ۲٠ سانتی متری صورت گرفته و آن را یکبار به صورت X و یکبار دیگر به صورت T بر روی پوستتان اسپری کنید تا کل صورتتان را پوشش دهد.
۵_تا زمان خشک شدن فیکساتور به صورتتان دست نزنید و در طول روز و در صورت نیاز، اسپری فیکستان را تمدید کنید.

پودر فیکس:

پودر فیکس‌ها محصولات پودری بوده که از ذرات بسیار ریز، نرم و سبک تشکیل شده‌اند. پودر فیکس در دو نوع رنگی و بی‌رنگ تولید شده و آرایش را بر روی صورت قفل می‌کند. یعنی رطوبت پوست را به خود جذب کرده و درخشندگی پوست را به حداقل می‌رساند. شما می‌توانید برای انواع پوست‌ها از پودر فیکس استفاده کنید، اما این پودرها برای پوست‌های چرب و مختلط بسیار ایده‌آل هستند و معمولا پوست‌های خشک نیازی به استفاده از آنها پیدا نمی‌کنند. پودر فیکس هم در تمام نواحی صورت استفاده شده و مانع چرب شدن یا نمایان شدن چین و چروک‌ها و منافذ باز پوستی خواهد شد.

چطوری از پودر فیکس استفاده کنیم؟

۱پودر فیکس برای چسبیدن به یک زیرساز مایع نیاز دارد. پس ابتدا کرم پودر یا کانسیلر را بزنید و آنها را به خوبی روی پوست فید کنید. ۲حالا یک براش یا اسفنج آرایشی را به پودر فیکس آغشته کرده و یک لایه نازک از پودر فیکس را روی کل صورت پخش کنید.
۳_حالا ۳ الی ۱٠ دقیقه صبر کنید تا پودر به خوبی جذب پوستتان شده و در نهایت با براش بادبزنی، ذرات اضافه پودر را از روی صورت کنار بزنید. حواستان باشد که هر چقدر بیشتر صبر کنید آرایشتان ماندگارتر می‌شود.

پودر بیک:

پودر بیک نوعی فیکساتور پودری است که رنگی متمایل به سفید یا نخودی دارد و بسیار نرم و سبک است. بر خلاف اسپری فیکس و پودر فیکس که در مرحله آخر آرایش به صورت زده می‌شوند، پودر بیک در مراحل میانی میکاپ استفاده می‌شود. یعنی شما فقط می‌توانید پودر بیک را روی کرم پودر و کانسیلر بزنید و امکان زدن آن در مرحله آخر میکاپ وجود ندارد. پودر بیک جلوه‌ای مات داشته و علاوه بر بالا بردن ماندگاری آرایش، از جمع شدن زیرسازهایی مثل کانسیلر و کرم پودر در چین و چروک‌های صورت پیشگیری می‌کند. همچنین شما می‌توانید از این پودر برای بیک کردن خط خنده، خط اخم، پیشانی و بینی و اطراف بینی که مستعد تعریق بیشتری هم هستند استفاده کنید. پودر بیک برای زیرسازی آرایش چشم‌ها و برجسته کردن گونه‌ها هم بسیاری کاربردی است. این پودر باید با براش یا اسفنج آرایشی مرطوب روی پوست اعمال شود.

چطوری از پودر بیک استفاده کنیم؟

۱ابتدا کرم پودر و کانسیلرتان را بزنید. ۲حالا یک اسفنج را کمی مرطوب کرده و آن را به پودر بیک آغشته کنید.
۳اکنون بهترین کار این است که بیک کردن را از ناحیه چشم‌ها آغاز کرده و سپس به سراغ نقاط دیگری مثل زیر چشم، خط خنده، چانه، دو طرف بینی و ناحیه T یعنی پیشانی و بینی بروید. ۴حالا ۵ الی ۱٠ دقیقه صبر کنید تا پودر جذب پوستتان شود.
۵_در آخر با یک براش نرم و بادبزنی، پودرهای اضافه را به آرامی از روی صورت کنار بزنید تا پوست حالت مصنوعی پیدا نکند.

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید.